پانل گاردکس چیست؟

پانل گاردکس پانل گچی است که به واسطه مشخصات ویژه در ترکیبات هسته گچی و لایه فیلیس فایبر گلاس پوشیده شده در دو سمت آن، دارای ویژگی هایی از جمله سازگاری با محیط زیست، سبکی، مقاومت در برابر حریق، مقاومت در برابر رطوبت و نیز مقاومت در برابر کپک زدگی می باشد.

ویژگی‌های پانل گاردکس

 • مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی

هسته گچی این پانل به طور کامل توسط لایه فیلیس فایبر گلاس پوشیده شده است که این امر پانلی را با مقاومت بالا در برابر اکثر شرایط آب و هوایی به وجود می آورد. هنگامی که پانل گاردکس با پوشش درزگیر مخصوص درزگیری می‌شود، سطح نما در برابر هرگونه ترک مقاوم شده و می‌تواند به مدت 6 الی 12 ماه به عنوان نما و در شرایط تابش اشعه UV ، باران و برف مقاومت کند.

 •  مقاوم در برابر کپک زدگی

طراحی و ویژگی خاص لایه فیلیس فایبرگلاس و هسته گچی این پانل نه تنها در برابر رطوبت بلکه در برابر هرگونه کپک زدگی نیز مقاوم می باشد (به دلیل خواص آنتی باکتریال پانل)

 • مقاوم در برابر آتش

بر اساس استاندارد 1- TS EN 13501 ، هسته گچی و لایه فیلیس این پانل ها در برابر حریق مقاوم می باشد که در کل باعث می شود پانل گاردکس در رده مقاومتی A1 (مواد ساختمانی نسوز ) قرار گیرد.

 •  قابلیت تنفس

پانل گاردکس به دلیل نفوذپذیری بخار آب دارای خاصیت تنفس می باشد. بدین معنی که رطوبت را از سمت فضای داخل به سمت فضای بیرون عبور می‌دهد. این ویژگی موجب بالا رفتن عمر مصالح و فراهم ساختن فضای مناسب تری برای زندگی می باشد.

 • مقاوم در برابر رطوبت

ضریب جذب آب پانل گاردکس کمتر از 3% است. این امر باعث بسته شدن راه عبور آب به پانل بدون جلوگیری از امکان تنفس و عبور بخار آب از آن می شود.

 • مقاوم در برابر ترک، باد کردن و تغییر ابعاد در برابر سرد و گرم شدن

پانل گاردکس در برابر تغییرات دمایی دچار ترک و تغییر ابعاد نمی شود. به طور مثال هنگامی که رطوبت هوا به میزان 1% تغییر کند، ابعاد پانل حداکثر 005 / 0 میلی متر در هر متر طول و یا در صورت یکه دمای هوا به میزان 1 درجه کلوین تغییر کند، تغییرات ابعادی پانل 013 / 0 میلی متر در متر طول خواهد بود.

 •  بستری مناسب برای اجرای سیستم ETICS بر روی آن

سیستم نمای مرکب و عایق حرارتی خارجی ساختمان به راحتی با چسب مخصوص و یا اتصالات مکانیکی بر روی پانل گاردکس قابل اجرا می باشد. ساختار مخصوص لایه فیلیس که بر روی پانل قرار دارد، بستری مناسب جهت اجرای چسب برای انواع عایق ها ( پلی استایرن و یا الیاف معدنی) فراهم می آورد.

 •  موثر در عایق بندی صوتی ساختمان

ساختار دیوار با پانل گاردکس کلیه ضوابط مربوط به عایق بندی صوتی ساختمان را تامین می نماید.

 • دوست دار محیط زیست

مواد تشکیل دهنده پانل گاردکس قابل بازیافت می‌باشد، همچنین این پانل مطابق با گواهینامه * LEED ساختمانی تولید می شود.

برای اطلاع بیشتر از سیستم گاردکس کاتالوگ زیر را دانلود فرمایید :

سیستم‌های نمای گاردکس

سیستم نمای سبک

در صورت استفاده از سیستم های نمای خارجی گاردکس، بار مرده ساختمان به میزان 15% کاهش می یابد که همین امر به صرفه جویی در مصرف مصالح و نیز زمان ساخت، کمک قابل توجهی خواهد کرد.

مقاومت در برابر آب و هوا

پانل گاردکس با داشتن لایه فیلیس فایبرگلاس در پشت و روی آن و نیز هسته گچی تقویت شده، در اکثر شرایط آب و هوایی قابل استفاده می‌باشد. هنگامی که این پانل در جای خود نصب و به روش مخصوص درزگیری شود می تواند به مدت 6 الی 12 ماه در برابر شرایط جوی به طور مستقیم مقاومت کند.

دارای تاییدیه EOTA

سیستم های نمای گاردکس در آزمایشگاه‌های معتبر مورد تایید سازمان EOTA اروپا، تحت انواع آزمایش ها از جمله میزان نفوذ پذیری بخار آب، میزان جذب آب، مقاومت در برابر شرایط جوی مانند برف، باران، اشعه UV و … قرار گرفته است.

نصب آسان

اجرای پانل گاردکس مانند سایر سیستم های ساخت و ساز خشک می باشد. حمل و نصب آن آسان است. به وسیله ابزارهای استاندارد (مانند چاقوی برش) و نیز پیچ‌های مخصوص اجراء می‌شود. همچنین می‌توان پانل را به راحتی تا زاویه مشخصی خم نمود.

عایق بندی صوتی مناسب

امروزه به منظور ایجاد آرامش و جلوگیری از ورود انواع آلودگی‌های صوتی به داخل ساختمان، استفاده از عایق‌های صوتی مناسب در دیوارهای پیرامونی ساختمان، امری ضروری است. عایق بندی صوتی مورد نیاز برای ساختمان با اجراء انواع عایق های الیاف معدنی در فضای خالی دیوار در سیستم نمای خارجی گاردکس تامین می‌شود.

مقاومت لرزه ای

در سیستم های نمای خارجی گاردکس مانند سایر سیستم های ساخت و ساز خشک، ضمن افزایش ضریب ایمنی بنا در هنگام وقوع زلزله، دو ویژگی سبک سازی و شکل پذیری تامین شده است. این امر رفتار لرزه ای طراحی شده و بهینه ای را به وجود می آورد.

قابلیت تعمیر و بازسازی راحت

سیستم های نمای خارجی گاردکس برای ساختمان‌های در حال بهره برداری که نیاز به ارتقاء عایق بندی حرارتی دارند ایده آل هستند. این سیستم‌ها به راحتی، با سرعت بالا و بدون نیاز به انجام مراحلی مانند اندود کاری، رنگ آمیزی و … به صورت پیوسته و بدون ایجاد شکستگی در نما، اجراء می شوند.

مناسب برای عایقبندی حرارتی مطابق با آئین نامه ها و استانداردها

سیستم‌های نمای خارجی گاردکس مطابق با استاندارد TS 825 می‌باشد و به منظور برآورده کردن میزان عایقبندی حرارتی مورد نیاز ( UD value ) طراحی شده است.

محاسبه UD value

ضریب انتقال حرارت ( UD value ) سیستم‌های نمای خارجی گاردکس با استفاده از نرم افزارهای ویژه و مطابق با ضوابط و فرمول های مورد استفاده در استانداردهای آلمان و اروپا محاسبه می شود. در این محاسبات تمامی پل‌های حرارتی بر اساس ضخامت و فواصل پروفیل ها، در نظر گرفته شده است.

ذخیره انرژی

سیستم گاردکس مطابق با معیارهای LEED طراحی شده است. استفاده از سیستم گاردکس انرژی ذخیره شده قبل و پس از ساخت را افزایش می‌دهد. برای دستیابی به بهترین نتیجه در عایق بندی حرارتی ساختمان ها، استفاده از این سیستم می‌تواند یکی از مناسب ترین راه حل ها باشد.

دیوارهای نازکتر و انعطاف در طراحی

همانگونه که ذکر شد، رسیدن به عایق بندی حرارتی بالا با کمترین ضخامت، به کمک سیستم های نمای خارجی گاردکس در دیوارهای پیرامونی ساختمان به راحتی امکان پذیر می باشد. این امر سطح مفید قابل استفاده برای کاربر را افزایش خواهد داد.

دیوار خارجی گاردکس همراه با اجرای ETICS بر روی آن

دیوار خارجی گاردکس شامل زیرسازی فلزی، عایق مناسب (پشم معدنی) بین استادها برای تامین عایقبندی صوتی و حرارتی، پانل گچی از سمت داخل و پانل گاردکس از سمت خارج می‌باشد. ساختار مذکور توسط قطعات عایق پلی استایرن (ETICS)  یا پشم معدنی بر روی آن تکمیل می‌شود که در نتیجه آن عایقبندی حرارتی کل دیوار به حداکثر می‌رسد.

ویژگی های دیوار خارجی گاردکس :
 1. صرفه جویی در مصرف انرژی
 2. مقرون به صرفه
 3. عایقبندی صوتی بالا
 4. بستری مناسب برای اجرای ETICS
 5. سبک همراه با اجرای سریع و آسان
 6. کارایی بالا و انعطاف پذیری در طراحی با توجه به ضخامت کم دیوار

دیوار پوششی خارجی گاردکس همراه با اجرای ETICS بر روی آن

این نوع دیوار پوششی بر روی دیوار موجود توسط پروفیل های استاد CW و یا UA و نیز قطعات اتصال L support angle اجرا می‌شود. در این حالت برای افزایش عایق بندی صوتی و حرارتی، بین استادها می‌توان از عایق پشم معدنی استفاده نمود. پس از آن پانل گاردکس بر روی زیرسازی متصل شده که در آخر قطعات عایق پلی استایرن (EPS) و یا عایق پشم معدنی برای ارتقا عایق بندی حرارتی دیوار بر روی گاردکس نصب می‌گردد.

نکته قابل توجه در این سیستم این است که به طور معمول دیوارهایی که با مصالح سنتی ساخته می‌شوند، سطح ناتراز دارند. از بین بردن ناترازی به میزان قابل توجهی ملات برای پوشش سطح نیاز دارد که این روش میزان زیادی زمان، هزینه و نیروی انسانی را به هدر خواهد داد. علاوه بر آن که دیوار پوششی گاردکس مشکلات ذکر شده را حل می‌کند، بستری مناسب برای اجرای لایه ETICS می‌باشد که کلیه پل‌های حرارتی موجود در نما (مانند فاصله بین بلوک ها، پرشده با ملات) را از بین می‌برد.

نکاتی در خصوص اجرای ساختارهای دیوار گاردکس

زیرسازی

قبل از نصب استادهای ابتدا و انتهای دیوار و نیز رانر کف و سقف، نوار فوم کناف بر روی جان آن‌ها اجرا می‌شود. هدف استفاده از این نوار، بهبود عملکرد صوتی ساختار می‌باشد.

برای تامین ایستایی در ساختارهای دیوار جداکننده، حداقل همپوشانی میان استاد و رانر باید 10 میلیمتر باشد.

در صورتی که پانل ها همزمان در جای خود ثابت نمی‌شوند، برای ثابت نگه داشتن فواصل تنظیم شده در جای خود، پرو فیل های C و U به وسیله پانچ به یکدیگر متصلمی‌شوند.

استادها با فواصل حداکثر 60 سانتیمتر از یکدیگر درون رانرها قرار می‌گیرند. در صورتی که مقاومت بیشتری در مقابل بار باد نیاز باشد، فاصله ها می‌بایست تا 40 یا 30 سانتیمتر کاهش یابد.

زیرسازی سیستم دیوار پوششی گاردکس توسط پروفیل های L شکل و سازه C یا  UA  به اسکلت ساختمان متصل می‌شود. فاصله عمودی پروفیل های L  کل به بار باد وارد بر نما بستگی دارد و فاصله افقی آن حداکثر 60 سانتیمتر خواهد بود.

درزگیری

پانل گاردکس توسط خمیر درزگیر POWER – ELAST درزگیری می‌شود. اجرای خمیر درزگیر در طول مراحل اجرای پانل صورت می‌گیرد. بدین ترتیب که پس از نصب پانل اول، خمیر درزگیر اجرا شده و سپس پانل دوم نصب می‌شود. به منظور افزایش میزان چسبندگی خمیر درزگیر، گرد و خاک روی لبه های پانل می‌بایست به وسیله برس مرطوب تمیز شود. پس از خشک شدن، اضافه های خمیردرزگیر می‌بایست از سطح پانل پاک شود.