نکات فنی برای اجرای دیوار کناف

کف سازی و عایق کاری در سلول های تر

کف سازی

در صورتی که دیوار بر روی کف تمام نشده اجرا شده باشد، از یک لایه نوار فوم جهت جداسازی، کف سازی و صفحات گچی استفاده شده تا بدین وسیله از نفوذ رطوبت ملات کف سازی و آسیب به صفحات جلوگیری شود. برای این منظور، از یک لایه نوار فوم به عرض حداقل 30 سانتیمتر استفاده می‌شود که در زیر رانر اجرا شده و تا روی پاشنه دو سمت دیوار امتداد می‌یابد.

پس از تکمیل ساختار دیوار ، کف سلول تر و با ملات ماسه و سیمان با شیب مناسب کف سازی شده به نحوی که سطح حاصله یکپارچه، مستحکم، صاف، عاری از آلودگی و آماده پذیرش لایه عایق باشد. پس از اجرای کف سازی، عایق کاری کف انجام می‌شود. برای عایق کاری کف به دو روش می‌توان عمل نمود:عایق کاری با قیر و گونی یا ایزوگام

در صورتی که از قیر و گونی یا ایزوگام استفاده شود، به دلیل ضخامت زیاد لایه عایق، باید از ساختار دو لایه استفاده نمود. در این حالت، لایه دوم پوششی با فاصله از کف اجرا شده تا لایه عایق در فرورفتگی به وجودآمده جاسازی شود و برجستگی ایجاد ننماید.
عایق کاری با عایق رطوبتی کناف

این محصول، جایگزین عایق های رطوبتی سنتی می‌باشد. مزیت استفاده از عایق رطوبتی سنتی می‌باشد. مزیت استفاده از عایق رطوبتی کناف، ضخامت کم غشاء حاصل از آن است که امکان اجرای دیوارهای تک لایه را در سلول های تر فراهم می‌سازد. از دیگر مزایای مهم این محصول، امکان اجرای کاشی (به وسیله چسب کاشی پایه سیمانی) بر روی آن است.

برای اجرای این نوع عایق، ابتدا سطح کار آماده سازی و سپس با عایق رطوبتی کناف پوشش داده می‌شود به نحوی که لایه عایق، کف را به طور کامل پوشش داده و تا ارتفاع مورد نظر بر روی دیوار امتداد یابد. نقاط حساس مانند کنج ها و آب روها با استفاده از لایه الیافی مخصوص مسلح می‌شوند.

 

اجرای تاسیسات برقی

 1. سازه پشتیبان (شامل قطعه اتصال SC47 و F47) به وسیله پیچ LN به استادهای مجاور متصل می‌شود.
 2. قوطی برق به وسیله پیچ LB به سازه پشتیبان متصل می‌شود.
 3. در محل قوطی برق، پنل به وسیله گردبر برش داده می‌شود. اندازه قطر گردبر باید به گونه‌ای شود که سطح برش خورده به صورت یک دایره محاط در قوطی برق درآید.
 4. با استفاده از اره چاقویی و سوهان، حفره موجود  به صورت یک مربع شکل داده می‌شود.


4-خروجی های تاسیساتی به وسیله اره چاقویی و سوهان ایجاد می‌شود.


3-تاسیسات تکمیل شده

 

2-اتصال سازه پشتیبان به استادهای مجاور


1-قطعه اتصال SC47 به صورت کشویی در سازه F47 قرار می‌گیرد.

 

نصب قوطی‌های برق ویژه دیوار خشک

در این روش، از قوطی های پلاستیکی که ویژه این نوع دیوارها طراحی و تولید شده اند استفاده می‌شود. این روش دارای مزایای زیر است:

 • عمق نفوذ کم
 • حذف سازه پشتیبان
 • نصب آسان در هر نقطه از دیوار
 • تولید قوطی ها به صورت چندتایی و متصل به هم
 • قابل تنظیم و هماهنگ با افزایش تعداد لایه های پوششی دیوار

روش نصب

 1. مرکز هندسی قوطی برق بر روی صفحه گچی تعیین می‌شود.
 2. صفحه گچی به وسیله گردبر برش داده می‌شود.
 3. این نوع قوطی دارای دو عدد گیره بوده که به وسیله پیچ، قابل تنظیم می‌باشد. با استفاده از یک پیچ گوشتی، فک های گیره‌ها جمع شده و قوطی برق با پنل درگیر و به آن متصل می‌شود.


3-در حالی که گیره ها باز هستند، قوطی برق در محل خود قرار می‌گیرد.


2-گیره های متحرک قوطی برق توسط پیچ گوشتی قابل تنظیم می‌باشند.


1-خروجی های تاسیساتی به وسیله گردبر ایجاد می‌شوند.

 

 

نکات فنی

جهت برش پنل در محل قوطی برق، باید از ابزار و روش اجرایی مناسب استفاده نمود؛ در غیر اینصورت، کیفیت کار به اندازه قابل توجهی کاهش می‌یابد.

در دیوارهای خشک، باید از نصب پشت به پشت قوطی های برق پرهیز نمود. عدم رعایت این نکته، عملکرد دیوار را در برابر حریق و صوت، به میزان قابل توجهی کاهش خواهد داد.

نصب چهارچوب در

اجرای قاب پیرامونی

برای نصب چهارچوب در، باید یک بازشو به ترتیب زیر اجرا نمود:

در مجاورت چهارچوب،بخشی از رانر کف (به اندازه 20 سانتیمتر) برش خورده و رو به بالا خم می‌شود (در صورتی رانر بر روی کف سازه‌ای اجرا شده باشد، نیازی به برش آن نیست، چرا که پس از اجرای کف سازی، این بخش از رانر در کف دفن خواهد شد).

استادها در رانر سقف و کف و خم ‌ها قرار می‌گیرند. بالای استادها به وسیله پیچ LB به رانر سقف پیچ شده و پایین آن‌ها موقتا به وسیله پانچ به رانر کف و خم ها متصل می‌گردد که در هنگام نصب صفحات، اتصال نهایی پایین استادها توسط پیچ TB تامین گردد.

در بخش فوقانی قاب، از یک قطعه رانر به عنوان نعل درگاه استفاده می‌شود. طول این سازه، به اندازه عرض بازشو به اضافه 40 سانتیمتر در نظر گرفته می‌شود. به اندازه 20 سانتیمتر از هر انتها، بال‌ها به صورت فارسی بر برش خورده و دو سر رانر رو به پایین خم می‌شوند.

عضو حاصله به نحوی در بخش فوقانی قاب قرار داده می‌شود که دهانه باز آن رو به سقف باشد.این نعل درگاه با استفاده از پانچ به استادهای مجاور متصل می‌شود. دوقطعه استاد به عنوان زیرسازی در محل کتیبه نصب می‌شود. برای این منظور دو قطعه استاد به اندازه اتفاع کتیبه منهای 5 میلیمتر در رانر نعل درگاه و رانر سقف قرار می‌گیرند. این دو سازه به رانرها متصل نمی‌شوند تا در هنگام نصب صفحات، قابلیت جابجایی و تنظیم داشته باشد.


4-استقرار چارچوب در

 

3-اتصال بالای استاد با پیچ LB

 

2-نصب استاد اول

 

1-نصب رانر کف


8-استقرار استادهای کتیبه


7-استقرار رانر نعل درگاه


6-اتصال چهارچوب به استاد اول و دوم

 

5-نصب استاد دوم

 

 

نصب چهارچوب

چهارچوب در توسط پیچ LB، در محل صفحات نصب به استادهای طرفین متصل می‌گردد. از نظر سلسه مراتب اجرایی، ابتدا یک استاد به طور شاقول نصب و چهارچوب در محل خود مستقر می‌شود. سپس استاد دوم نصب و چهارچوب به صورت شاقول و تراز به هر دو استاد متصل می‌گردد. در انتها نعل درگاه در محل خود مستقر و به استادها و چهارچوب متصل می‌شود.

 

نصب سنگ وکاشی

قطعات پلاک (نظیر کاشی، سنگ و آجر پلاک) با وزن حداکثر 40 کیلوگرم بر متر مربع با استفاده از چسب کاشی کناف بر روی دیوارهای خشک اجرا می‌شوند. قطعات سنگین تر باید به صورت مستقل از دیوار و با استفاده از اتصالات مکانیکی به بدنه اصلی ساختمان متصل گردند تا بار آن‌ها به دیوار کناف وارد نشود. چسب های کاشی کناف دارای پایه سیمانی بوده و در رده‌های مقاومتی مختلف تولید می‌شوند.

قبل از اجرای چسب کاشی، سطح پانل ها از هرگونه چربی و گرد و غبار پاکسازی شده و یک لایه پرایمر مناسب بر روی آن اجرا می‌شود. برای این منظور، می‌توان از پرایمر تیفن گروند کناف یا عایق رطوبتی کناف رقیق شده (با نسبت 1 پیمانه عایق رطوبتی به 4 پیمانه آب) استفاده نمود.


کاتالوگ های مرتبط با متن

دانلود کاتالوگ عایق آبی کناف

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *